psie lektury – czyli lista obowiązkowych pozycji dla właścicieli psów

Piękna pogoda za oknem zachęca do relaksowania się na świeżym powietrzu, szczególnie na kocyku i w towarzystwie dobrej książki. A ponieważ psiarze z nas pełną gębą :), to i bardzo często w nasze ręce trafiają lektury związane z tematyką czworonogów.

Dziś przedstawimy Wam 7 najciekawszych (naszym zdaniem) pozycji, które każdy właściciel psa powinien przeczytać  :) Zbliżają się wakacje, więc warto skorzystać i zabrać ze sobą nad morze czy w góry, którąś z poniższych propozycji:

  1. „Okiem psa. Bestsellerowy poradnik psiej psychologii”, John Fisher

Jakie błędy wychowawcze popełniamy jako właściciele psów i jak ich unikać? Ten przyjemnie napisany oraz pełen humoru poradnik z pewnością nam w tym pomoże. Autor zdecydowanie sprzeciwia się praktykom polegającym na biciu psów i podkreśla bezsensowność takich działań. Wyjaśnia nam również, dlaczego warto skupić się na wychowaniu naszych czworonogów za pomocą metod pozytywnych. Głównym ich założeniem jest nagradzanie psa za zachowania pozytywne, natomiast ignorowanie tych negatywnych. Zdecydowanie popieramy takie metody wychowawcze!

Źródło grafiki: pzwl.pl

  1. „Oczami psa. Co psy wiedzą, myślą, czują” Alexandra Horowitz

By lepiej zrozumieć naszych czworonożnych przyjaciół i poczuć, jak wygląda świat z ich poziomu, koniecznie sięgnij po tę książkę. Po przeczytaniu lektury dowiesz się, jak Twój pies reaguje na Twoje emocje, Twoje spojrzenie, mowę ciała i na wszystko co robisz. Autorka książki po kolei opisuje, jak działają psie zmysły, instynkty i jaki to ma wpływ na zachowanie psów i nasze relacje z nimi.

Źródło grafiki: lubimyczytac.pl

  1. „Pies i człowiek. Jak żyć zgodnie pod jednym dachem”, Jean Donaldson

No właśnie, jak żyć zgodnie, skoro nasza i psia natura są tak bardzo odmienne? Pies szczeka, gryzie, liże, wącha, skacze i jest to dla niego równie naturalne jak dla nas pocałunek czy podanie ręki. Autorka pragnie uzmysłowić nam, że niepożądane zachowania psów są głęboko związane z ich naturą i psimi instynktami. Dla naszego czworonożnego przyjaciela pewne zachowanie będzie czymś normalnym (np. skakanie na ludzi), dla nas z kolei może być ono nie do zaakceptowania. Książka ta jest również swoistym poradnikiem dla właścicieli psów, którzy chcą pogłębić wiedzę z zakresu wychowania i szkolenia swoich psów w zakresie niepożądanych zachowań. W książce znajdziemy odpowiedź na to, jak umiejętnie je modyfikować, by nie przeszkadzały nam oraz innym ludziom.

Źródło grafiki: czytam.pl

  1. „Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów”, Turid Rugaas

Myślę, że jest to obowiązkowa lektura dla każdego właściciela psa. Opowiada o tym, jak pies komunikuje się z innymi psami, a także stworzeniami innych gatunków. Jakie wysyła sygnały uspokajające, w jakich sytuacjach i jak powinniśmy na nie reagować? O tym wszystkim przeczytasz w tej książce. Autor obala tradycyjne metody tresury psa za pomocą siły, tłumacząc, że najlepsza współpraca z psem powinna się opi

erać na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Zgadzamy się w 100%!

Źródło grafiki: lubimyczytac.pl

  1. „Tajemnice psiego umysłu”, Stanley Coren

Jeżeli traktujesz psa jako członka rodziny i uważasz że on czuje, rozumie i myśli, podobnie jak ludzie, koniecznie musisz przeczytać tę książkę. Autor odpowiada w niej na wiele nurtujących pytań dotyczących zmysłów (słuchu, węchu, czucia, smaku, wzroku) oraz osobowości i umiejętności psów. Pomiędzy wiedzę teoretyczną wplata ciekawe historie, które doskonale ułatwiają przyswojenie przedstawianych tematów. To na tej książce wzorowaliśmy się pisząc poprzedni artykuł o kolorach (https://bebobi.eu/a-jaki-kolor-wybralby-twoj-pies/ ), gdyż uznaliśmy ją za niezwykle rzetelne źródło informacji. Polecamy ją zarówno początkującym właścicielom psów, jak i tym, którzy żyją już ze swoim czworonogiem ładnych parę lat. I Was ta książka z pewnością zaskoczy. Jest to pozycja, której nie powinno zabraknąć na Twojej półce.

Źródło grafiki: lubimyczytac.pl

  1. „Zrozumieć psa. Jak być jego lepszym przyjacielem”, John Bradshaw

Autor tej książki przedstawia nam swoją niezwykle obszerną wiedzę na temat psów. I tak dowiadujemy się m. in., skąd się wzięły psy, czy są one inteligentne i jak bardzo, czy mają uczucia, jak postrzegają otoczenie i co mają wspólnego z wilkami. Poznajemy całościowy obraz psa, by wiedzę w tym zakresie wykorzystać

nie tylko w codziennym życiu, ale także w szkoleniach.

Źródło grafiki: swiatksiazki.pl

  1. „Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów”, Pamela Dennison

Świetny poradnik dla właścicieli tych psów, których zachowania zdominowane są przez np. ciąganie na smyczy, szczekanie, skakanie na ludzi, uciekanie, szaleństwa, itp. Znajdziesz w niej skuteczne porady oraz ćwiczenia, które z łatwością wdrożysz w życie, i które pomogą Tobie oduczyć swojego psa wszystkich uciążliwych zachowań. Jeżeli czujesz, że to właśnie o Twoim psie mowa, koniecznie sięgnij po tę pozycję.

Źródło grafiki: lubimyczytac.pl

Wiedza na temat naszych czworonożnych przyjaciół jest tak obszerna, że stale należy ją pogłębiać i sięgać po nową, nieodkrytą jeszcze literaturę. Są to pozycje, które z całego serca MY polecamy. Czytaliście? A może dodalibyście jeszcze coś do tej listy?

Liczymy, że znajdziecie coś dla siebie z naszej listy i w walizce pojedzie z Wami na urlop:)

Komentarze

Dodaj komentarz