Podróż z psem – kilka przydatnych wskazówek i porad

Nie każdy z naszych czworonożnych przyjaciół jest fanem podróżowania samochodem. Niektóre psy to uwielbiają, na innych nie robi to wrażenia, a jeszcze u innych podróż może wywołać poważny niepokój i stres. Jak sprawić by krótka jak i długa droga autem okazała się dla psa przyjemna, a przede wszystkim bezpieczna?

Dzięki tym kilku poradom i wskazówkom pomożesz swojemu psu spędzić czas w samochodzie, nawet jeśli szczególnie za tym nie przepada.

Najważniejszą kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa! Pozwolenie psu na swobodne chodzenie po aucie w czasie podróży jest niebezpieczną opcją. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem jednego z poniższych wariantów:

 • Mata ochronna wyznaczy przestrzeń dla podróżującego psa – odgrodzi przednie fotele oraz zabezpieczy przestrzeń pod kanapą koniecznie z psem przypiętym pasem do wtyczki pasa bezpieczeństwa. Wodoodporna, wytrzymała i praktyczna okaże się perfekcyjnym rozwiązaniem dla każdego psiaka. Jest to także ochrona dla samochodu przed ewentualnym błotem, wodą czy brudem. Właśnie takie maty zaprojektowane w wyjątkowo kreatywny sposób znajdziesz w naszym sklepie BeBobi:)
 • Klatka dla zwierząt- jest to równie skuteczny sposób utrzymania pupila w jednym miejscu i uniemożliwienia mu niebezpiecznego przemieszczania się. Najważniejsze jednak, aby klatka była zabezpieczona i stabilna. Podczas jazdy niezabezpieczona klatka może okazać się jeszcze większym zagrożeniem.
 • Pasy bezpieczeństwa- jeśli nie chcemy umieszczać pieska w klatce lub transporterze dobrym rozwiązaniem są pasy bezpieczeństwa, które w razie gwałtownego hamowania okażą się sprawdzonym zabezpieczeniem. Pamiętajmy jednak o przypinaniu psiaka do szelek (nie do obroży).
 • W przypadku posiadania samochodu typu kombi rozważyć można umieszczenie psa w tylnej części pojazdu. Koniecznie jednak należy upewnić się czy przestrzeń jest wolna od ciężkich, luźno leżących przedmiotów.

Niezbędną czynnością jest zapewnienie psu pożywienia. Posiłki trzeba zaplanować zwracając uwagę na oczywistą kwestię- długość podróży.

 • Obowiązkowo trzeba posiadać zapas wody i naczynie do jej podania.
 • Psa najlepiej nakarmić kilka godzin przed podróżą, a nie przed samym jej startem. Najlepiej skorzystać z wysokiej jakości karmy, która nasyci go na dłuższy czas- na przykład karmą Dog’s plate. Dobrym pomysłem jest wybranie karmy Dog’s Plate Light- to lekki posiłek, który dostarczy wszelkich wartości odżywczych, bez nadmiernego obciążania systemu trawiennego (co szczególnie przyda się, jeśli twój pies cierpi na chorobę lokomocyjną).

 • Jeśli Twój pupil wykazuje objawy choroby lokomocyjnej koniecznie skonsultuj się z weterynarzem aby dobrać odpowiednie leki. Nigdy nie stosuj ich bez konsultacji! Porady na temat choroby lokomocyjnej znajdziesz w naszym poprzednim tekście Czy pies ma chorobę lokomocyjną.

Kolejnym ważnym aspektem jest atmosfera podróżowania, którą stworzysz dla swojego czworonoga.

 • Przed wyruszeniem w drogę zapewnij pupilowi trochę rozrywki i ruchu. Niech wsiadając do auta będzie wypoczęty po wspólnej zabawie czy przebytym spacerze.
 • Spraw, by pies czuł się komfortowo, dzięki jego ulubionej zabawce, kocyku czy poduszce.
 • W trasie lepiej nie podawać pupilowi kości czy smakołyków, jeśli pies poczuje się źle, może je zwrócić.
 • Przed podróżą zapewnij psu możliwość przyzwyczajenia się do przebywania w pojeździe. Wybierz się z nim na kilka dłuższych przejażdżek , po których będzie czekał na niego upragniony spacer.
 • Rób przerwy, podczas których zwierzak będzie mógł rozprostować kości, pobiegać, napić się wody czy coś zjeść (przerwa będzie cenna nawet jeśli odbędzie się na trawniku przed stacją benzynową).
 • Staraj się parkować auto w zacienionych miejscach aby zbyt się nie nagrzało. Warto też przewietrzyć pojazd aby znalazło się w nim trochę świeżego powietrza.

Inne pomocne wskazówki:

 • Pamiętaj o przedwakacyjnym przeglądzie samochodu! Sprawdź ciśnienie w oponach, uzupełnij płyny, skontroluj hamulce. W tym celu najlepiej udaj się do sprawdzonego serwisu- na przykład do serwisu Skodex. Nie warto ryzykować niedokładnego przeglądu w niezaufanym miejscu- odwiedź blog Skodex i przeczytaj artykuł dedykowany temu tematowi.
 • Jeśli Twój pies ma ulubiony ręcznik lub koc, pamiętaj, aby wziąć go ze sobą, to z pewnością pomoże uspokoić zwierzę.
 • Nie pozwalaj psu wystawiać głowy przez okno. W trakcie jazdy ziarenka piasku czy kamień mogą dostać się do oka.
 • Bądź cierpliwy, miły i kochający dla swojego psa. Unikaj pocieszania, wzmacnia to myśl, że dzieje się coś złego. Postaraj się zachować spokój i normalność.

Po przyjeździe weź psa na długi spacer! Pochwal jego cierpliwość i zachowanie podczas podróży. Pokaż mu miejsce, gdzie może napić się i najeść. Ale przede wszystkim ciesz się wspólnym wyjazdem z czworonożnym przyjacielem!

Tekst powstał przy współpracy z: Skodex i Dog’s Plate.

    

Komentarze

Dodaj komentarz