Pies w naszym łóżku – tak czy nie?

Podobno właściciele dzielą się na tych, którzy śpią ze swoim psem i na tych, którzy się do tego nie przyznają :) A tak na serio to pies śpiący razem z właścicielem to zawsze temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony, mówi się o wyjątkowej więzi tworzącej się między psiakiem i człowiekiem, a z drugiej o higienicznym i zdrowotnym aspekcie spania w jednym łóżku. I oczywiście jak każdy temat, dotyczący wychowania psa, wspólne spanie z naszym pupilem ma wielu zwolenników jak i przeciwników.

Nadeszły mroźne wieczory i chętniej się przytulamy i szukamy ciepełka,  a do tego zbliżają się święta i będzie więcej czasu na leniuchowanie. Dlatego postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu plusy spania z psem, a także przedstawimy jakie są minusy. Jeśli śpicie razem i nie wyobrażacie sobie już inaczej to poniższe minusy będą rzeczami, na które trzeba zwrócić uwagę i dbać o te aspekty.

PLUSY:

 1. Relaks, spokojny sen i mniejszy niepokój
  Obecność psa w łóżku, jego miękkie futerko, ciepłe łapki czy równomierny oddech mogą znacząco przyczynić się do jakości naszego snu. Obecność psa w łóżku może niwelować niepokój właściciela, dlatego stosowana jest często jako terapia pomagająca w problemach natury psychicznej.
 2. Funkcja terapeuty
  Pies daje człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza uczucie samotności co często pomaga osobom chorym np. na depresję. Pies nie bez powodu nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka, jest idealnym przykładem bezwarunkowej lojalności.
 3. Więź z psem
  Większość czworonogów odczuwa głęboką potrzebę bliskości z człowiekiem, którą zaspokajamy pozwalając mu spać obok siebie.
 4. Realne bezpieczeństwo, a nie tylko jego poczucie
  Jak wiadomo, pies może pochwalić się o wiele bardziej wyostrzonymi zmysłami od nas. W razie usłyszanego zagrożenia zostaniemy ostrzeżeni w mgnieniu oka.
 5. Prywatne, osobiste ogrzewanie!
  Pies chcąc- nie chcąc oddaje wiele ciepła wokół siebie, szczególnie podczas snu gdy znajduje się w łóżku. Śpiąc z pupilem nie musimy się martwić o zmarznięcie :)

MINUSY:

 1. Czystość
  Pozwalając psu spać w łóżku musimy liczyć się z większymi wymaganiami dotyczącymi sprzątania. Pupil nie zawsze będzie idealnie czysty, a wszystko co przyniesie ze sobą przejść może na nasze łóżko. Dlatego kwestia utrzymania higieny w miejscu spania jest niezwykle ważna, częstsze zmienianie pościeli czy kąpiele psa mogą być konieczne. 
 2. Choroby i pasożyty
  Pies tak samo jak człowiek może z łatwością zarazić się wieloma chorobami czy „przynieść ze sobą” pasożyty. Śpiąc z pupilem narażamy sie na to, że te choroby staną się też nasze. Możemy temu zapobiec dbając o higienę swoją, jak i zwierzęcia. Czyli poza oczywistym częstym praniem pościeli i kocy musi pamiętać o systematycznych szczepieniach i odrobaczaniach. Nasz Bobiś jest regularnie odrobaczany co 3-4 miesiące.
 3. Wychowanie
  Wielu przeciwników snu z psem wspomina o zatarciu się hierarchii i o braku świadomości psa o „swoim miejscu”. Mówi się, że wpuszczanie psa do łóżka może okazać się przyczyną późniejszego braku posłuszeństwa. U nas posłanie Bobiego stoi przy łóżku i mimo, iż zakazu spania z nami nie ma to często jednak wybiera swoje miejsce.
 4. Wygoda
  Jeśli pies jest zwolennikiem posiadania własnej strefy/przestrzeni lub jest po prostu duży może okazać się sporą przeszkodą dla nas w wygodnym odpoczynku.Reasumując, kwestia ta ma plusy jak i minusy, jednak to czy pies będzie spał w łóżku, zależy tylko od nas. Wbrew pozorom, to czy pies śpi z nami, czy w swoim posłaniu obok może mieć duży wpływ na jego późniejsze zachowanie ale nie musi. Mówi się, że przez zbyt dużą swobodę pies może w końcu „wejść nam na głowę” ale każdy zna najlepiej swojego psiaka i wie na co może sobie pozwolić. My lubimy ten nasz prywatny kaloryfer, a szczególnie widok rano rozczochranej czupryny, która budzi nas trzepiąc kołdrę ogonem :)

Wszystkim życzymy przyjemnych i ciepłych nocy niezależnie ile łap kryje się pod kołdrą :)

Komentarze

Dodaj komentarz