PIES VEGE? Dlaczego pies je trawę

Pewnie zastanawiasz się dlaczego Twój pies częściej, bądź rzadziej zamienia się w veganina i lubi jak krówka podjeść sobie trawę? I może jesteś  ciekaw, czy aby na pewno jest to dla niego właściwe i bezpieczne? Słusznie, choć ten fakt nie powinien budzić u Ciebie większego niepokoju, gdyż jedzenie trawy przez psa jest najzupełniej w świecie normalnym zachowaniem :)

Oczywiście jeżeli jest zjawiskiem sporadycznym i umiarkowanym. Jeżeli natomiast zaobserwujesz przy tym nerwowe zachowanie psa, podjadanie trawy na każdym spacerze, zachłanne połykanie jej i częste wymioty, koniecznie udaj się do weterynarza sprawdzić, czy przyczyną nie jest poważniejsza choroba.

A jakie są najbardziej znane wśród właścicieli psów powody (sporadycznego) skubania trawy przez psa?

  1. Smakołyk

Pierwszą z przyczyn takiego zachowania może być po prostu zwykle, prozaiczne zamiłowanie do smaku trawy. Psy po prostu ją lubią i jedzą ją dla przyjemności, jak smakołyk :) Zupełnie jak u ludzi, wśród których wielu lubi jeść różnego rodzaju sałaty i potrafi delektować się ich smakiem. Pamiętajmy, że to, co uwielbia jeść pies, to nie tylko i wyłącznie mięso.

Jeżeli masz psa, który uwielbia skubać trawę, koniecznie uważaj na trawniki, które wcześniej były potraktowane jakimiś pestycydami lub nawozami. Mogą one być bardzo niebezpieczne dla naszych czworonogów i poważnie je zatruć. Szczególnie zwróć na to uwagę spacerując ze swoim pupilem w mieście, bądź na ogródkach działkowych.

  1. Niestrawność

Kolejną z przyczyn jedzenia przez psy trawy, jest chęć wywołania wymiotów po zjedzeniu czegoś, co spowodowało, że czują się one źle. W takim przypadku najczęściej pies je trawę łapczywie, pożera ją, często połykając bez przegryzania, po to, żeby sprowokować wymioty. W ten sposób psiaki oczyszczają swój organizm, po tym jak zjadły coś, co im zaszkodziło.

  1. Niedobory witaminowe

Psy mogą zjadać trawę w sytuacji, kiedy brakuje im witamin. Wtedy często pies wybiera sobie taką trawę, która bogata jest w określone substancje odżywcze, jak np. młode źdźbła, które są bardziej soczyste i które obfitują w większą zawartość witamin niż trawa „stara”. W takiej sytuacji może warto przyjrzeć się diecie naszego psa i postarać się ją zmodyfikować i bardziej urozmaicić.

  1. Nuda, chęć wzbudzenia zainteresowania

Być może jednym z powodów skubania przez psy trawy, jest po prostu nuda. Może to być forma zabawy, urozmaicenia sobie czasu, kiedy psiak zajmuje się sam sobą. Może to być również chęć zwrócenia na siebie uwagi, kiedy pies wie, że wzbudzi tym Twoje zainteresowanie (np. raz, czy dwa już mu się to udało i zaczyna wyciągać wnioski).

Możemy tylko domniemywać, że wymienione przez nas powody jedzenia przez psa trawy są prawdziwe, bo dowodów naukowych na to brak. Tekst powstał zatem na bazie naszych doświadczeń oraz doświadczeń innych właścicieli psów :) A jakie są Wasze? Czy Wasze psiaki też lubią skubać trawę jak nasz Bobiś?

Komentarze

Dodaj komentarz