Pies na plaży – gdzie wolno przebywać psom nad wodą?

Wakacje, wakacje, wakacje – to chyba ulubiony czas przez nas wszystkich, czas odpoczynku i relaksu oraz ładowania baterii na kolejny rok :) Jest to również czas większej aktywności na świeżym powietrzu, szczególnie w lesie, czy nad jeziorem, z dala od miastowego zgiełku. Lubimy wieczorne spacery nad wodą, a już najbardziej te, na które możemy się wybrać podczas upragnionego urlopu nad morzem z naszym psiakiem.

Wybierając miejsce na spacer, całodniową wycieczkę, bądź ośrodek na dłuższy pobyt, powinniśmy sprawdzić, czy jest ono przyjazne dla psów i czy w pobliżu znajdują się niestrzeżone plaże. Dlaczego? Na strzeżonych kąpieliskach obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania psów bądź trzymania ich na uwięzi, w przeciwnym wypadku kończy się to niestety mandatem. Dlatego najlepiej sprawdzić, czy np. ośrodek nad jeziorem, do którego planujemy się wybrać, ma choć jedną dziką plażę lub taką przyjazną, na której nasz czworonożny przyjaciel będzie mógł swobodnie pobiegać i popływać, bez konieczności trzymania go ciągle na smyczy. Musisz jednak pamiętać o tym, że napotkani na plaży ludzie (nawet na tej dzikiej) mają takie samo prawo do odpoczynku jak Ty i Twój pies. Postaraj się więc, aby każde z Was czuło się na niej bezpiecznie i komfortowo. O co chodzi? Jeżeli masz energicznego psa, który z radości potrafi skoczyć na drugiego człowieka, bądź reaguje na niego szczekaniem, upewnij się, zanim spuścisz go ze smyczy, że w pobliżu nie ma innych ludzi. I nawet jeżeli Twój pies jest łagodny i nigdy nikomu nic nie zrobił – zachowaj ostrożność.

Takie samo podejście powinniśmy prezentować przebywając na plażach nadmorskich. I nie mówię tutaj o plażach strzeżonych w dużych, nadmorskich kurortach, na które w sezonie obowiązuje zakaz wprowadzania psów (przynajmniej w wyznaczonych godzinach). Mam tu na myśli „psie plaże”, na których przez cały rok dozwolony jest wypoczynek turystów ze swoimi czworonogami. Choć są to głównie plaże na obrzeżach miast lub w nadmorskich wsiach, tam również mogą wchodzić rodziny z dziećmi i ludzie bez psów – bo oczywiście „psie plaże” nie są zarezerwowane tylko i wyłączenie dla nas i naszych pupili :)

Jeżeli wybierasz się w najbliższym czasie nad morze, oto lista wybranych przez nas miejscowości, w których wydzielone są owe „psie plaże”. Na niektórych dostępne są nawet śmietniki wraz z foliowymi rękawiczkami i woreczkami na kupy.

– Gdynia (plaże Oksywie i Kolibki)

– Gdańsk (plaża Brzeźno na prawo od wejście nr 34)

– Kołobrzeg (plaże na os. Radzikowo oraz na os. Podczele)

– Kuźnica (plaża przy wejściu nr 31)

– Łeba (plaża B – strefa spacerów ze zwierzętami)

– Międzyzdroje (plaża w sektorze M-L przy ul. Gryfa Pomorskiego)

– Pobierowo (wejście nr 32 przy ul. Granicznej oraz wejście nr 43 przy ul. Ciechanowskiej)

– Pogorzelica (wejście nr 1 i 2 przy ul. Morskiej)

– Rewal (wejście nr 19 przy ul. Brzozowej, 20 przy ul. Klifowej i 26 przy ul. Szczecińskiej)

– Rowy (plaża „otwarta dla psa” przy ostatnim wejściu w kierunku Ustki)

– Świnoujście (wejście na plażę od ul. Gryfa Pomorskiego, niedaleko ul. Uzdrowiskowej)

– Trzęsacz (wejście nr 27 ul. Klifowa oraz wejście nr 28 ul. Kamieńska)

W pozostałych miejscowościach, tak jak wspomnieliśmy, obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia psów na kąpieliska strzeżone, natomiast w każdym nadmorskim kurorcie możesz śmiało szukać „dzikich plaż”, na których owy zakaz nie obowiązuje. Najlepiej przed wyjazdem sprawdź zasady wprowadzania psów na plaże na stronie danego regionu bądź gminy, do której się wybierasz.

A teraz wracając do tematu spacerów nad wodą, ale w mieście, w którym aktualnie mieszkamy – my z Bobisiem mamy swoje sprawdzone miejsca, ale sprawdzone są na razie tylko w okolicach Poznania. Jesteśmy ciekawi, czy któreś z nich należy do waszych ulubionych?

 

  1. Rusałka

Jezioro Rusałka to jezioro leżące na terenie miasta Poznania. I to właśnie ze względu na swoje bliskie położenie wybierane jest bardzo często przez właścicieli psów. Można się tam dostać na piechotę, jeżeli ktoś mieszka w okolicy Parku Sołackiego, a dla zmotoryzowanych dostępny jest parking POSiR. Spacery nad Rusałką należą do przyjemnych, ale niestety nie w weekendy. Przynajmniej nie w godzinach „szczytu”, kiedy na drogach pełno jest rodzin z dziećmi, rowerzystów, biegaczy oraz innych ludzi spacerujących ze swoimi psami. Pamiętać musicie również o tym, że nad Rusałką nasze psiaki muszą chodzić na smyczy!

  1. Lusówko

Jezioro Lusowskie znajduje się w powiecie poznańskim, na terenie gminy Tarnowo Podgórne. Polecamy to zaciszne miejsce ze względu na niezwykle atrakcyjne trasy spacerowe i niesamowite widoki. Najlepiej zaparkować auto przy kościele i wybrać się na spacer wzdłuż północnego brzegu jeziora, gdzie niemal na całej jego długości ciągnie się leśna droga. Razem z psem macie dużo swobody i w zasadzie stały dostęp do wody, gdyż droga nie oddala się od brzegu na więcej niż kilka metrów.

  1. Miejskie brzegi Warty – ulica Karpia

Uwielbiamy za ciszę, spokój, otwarte pola oraz praktycznie brak innych spacerowiczów:) Z psiego punktu widzenia jest to doskonały teren na bieganie, skakanie, aportowanie oraz inne zabawy. Jeżeli jeszcze tam nie byłeś, musisz się koniecznie wybrać w najbliższym czasie. Jedynym minusem tej miejscówki jest fakt, że ze względu na nurt rzeki, kąpiele dla psa są ryzykowne, a czasami wręcz niebezpieczne.

  1. Jezioro Jarosławieckie – Wielkopolski Park Narodowy

 

By dostać się na miejsce jadąc od strony Poznania, tuż za miejscowością Komorniki, musisz skręcić w lewo (na światłach). Dalej należy kierować się na Szreniawę, trzymając się cały czas betonowej drogi. Należy nią jechać, aż do drogowskazu na Jarosławiec, gdzie ujrzysz mały parking, na którym możesz pozostawić swój samochód. Po przeciwnej stronie drogi, zobaczysz kamienną ścieżkę, którą przez jakiś czas będziesz schodził w dół, aż dotrzesz do jeziora. Znajduje się tam strzeżone kąpielisko, ale nieopodal trafisz również na dziką plażę, na której Twój pies może się z przyjemnością wykąpać. W okolicy znajdziesz również wiele zacisznych miejsc, dlatego będąc tam warto wybrać się na dłuższy spacer. Pamiętaj proszę, że jest to teren Wielkopolskiego Parku Narodowego, więc swojego pupila musisz trzymać na smyczy

  1. Szachty

Szachty, czyli dawne glinianki, a dzisiejsze stawy, są od lat znanym i ważnym miejscem na przyrodniczej mapie Wielkopolski. Jest to przepiękny teren położony na poznańskim Świerczewie, który cechują malownicze widoki, asfaltowe alejki, dróżki i przesmyki oraz bogata roślinność. Można się zakochać w tym miejscu, ale… no właśnie jest pewne ale :) To miejsce bardzo popularne i lubiane przez ludzi, a co za tym idzie trudno tutaj o „intymność”. Najlepiej wybrać się na Szachty omijając spacerowe godziny szczytu.

  1. Trzykolne Młyny – Rogaliński Park Krajobrazowy

Osada Trzykolne Młyny znajduje się w dolinie Warty na granicy Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Jest to świetne miejsce na spacer z psem, ale także rodzinny piknik. Duża przestrzeń, pola, lasy oraz dostęp do wody sprawiają, że ma się ochotę tutaj przebywać i spacerować bez końca. Dodatkowo, jeżeli cenisz sobie ciszę i spokój, w tym miejscu znajdziesz je z pewnością. :)

Także pakujemy walizki, zakładamy maty samochodowe – jedziemy odpoczywać i pływać! ;)

Komentarze

Dodaj komentarz