Jak przyzwyczaić psa do podróży samochodem?

Jak przyzwyczaić psa do podróży samochodem?

Razem z behawiorystką Martyną z DOGadani przedstawiamy w prosty sposób jak nauczyć szczeniaka lub adoptowanego dorosłego psa jeździć samochodem na wspólne wycieczki za miasto.

Dzięki nam będziesz perfekcyjnie przygotowany na każdą samochodową podróż ze swoim psim przyjacielem!

Obejrzyj zapis z naszego live'a i dowiedz się:

1. Co zabrać ze sobą jadąc po psa

2. Kiedy zacząć naukę przyzwyczajania

3. Jak pracować z dorosłym psem

4. Jak pracować ze szczeniakiem

5. Bezpieczeństwo psa w samochodzie

6. Rodzaje pasów bezpieczeństwa dla psa

7. Dlaczego warto jeździć z psem w nowe miejsca

Poniżej kilka najważniejszych zasad jak nauczyć dorosłego psa podróżować samochodem bez stresu.

Czas adopcji, pierwsza podróż do nowego domu:

1. Jadąc po psa do schroniska lub fundacji poproś kogoś bliskiego aby pojechał z Tobą. Nie wiesz jak będzie zachowywał się pies podczas pierwszej dłuższej podróży i przyda się wsparcie bliskiej osoby.

2. Podczas zapoznawczych spacerów jeszcze w schronisku przyzwyczajaj psa do noszenia szelek - tylko do szelek przypinamy pas bezpieczeństwa dla psa jeśli zdecydujesz się przewozić psa na macie samochodowej.

3. W pierwszą podróż zabierz: smycz, miskę/butelkę na wodę, smaczki, matę samochodową dla psa oraz pas bezpieczeństwa dla psa, woreczki na kupy, podkłady higieniczne, mokre chusteczki higieniczne.

Po okresie adaptacyjnym w nowym domu czas na odczarowanie samochodu u naszego psa:

1. Wychodząc na spacer zabierz ze sobą porcję ulubionego jedzenia i na początku w bezpiecznej odległości od samochodu podaj psu posiłek

2. Z dnia na dzień zmniejszaj dystans między miską, a samochodem

3. Kolejny etap to otwieranie drzwi samochodu i pozwolenie psu na zapoznanie się z nim. Jeśli widzisz lęk nie wsadzaj psa do środka na siłę, spróbuj zachęcać go przysmakami i jedzeniem.

4. Powtarzaj konsekwentnie proces zapoznawania i kolejno zacznij siadać z psem w środku samochodu. Możesz tam podawać psu posiłek. Nie odpalaj jeszcze silnika.

5. Jeśli zaobserwujesz, że pies czuje się w samochodzie swobodnie wtedy zacznij odpalać silnik i tak samo z dnia na dzień wydłużaj ten proces.

6. Zaczynając jeździć z psem rób tylko krótkie odcinki nawet tylko po parkingu. Stopniowo je wydłużając.

7. Jak zaczniesz wyjeżdżać poza parking to przejedź z psem w atrakcyjne dla niego miejsce, np. pobliski park, łąka, spotkanie z psim przyjacielem.

Cały proces przyzwyczajania może trwać nawet kilka miesięcy i bardzo zależy od Twojej determinacji i dyscypliny ale warto!

Mówimy to z własnego doświadczenia - nasza adoptowana (dwuletnia wtedy Mela) strasznie się bała podróży samochodem ale po pół roku pracy z nią udało się i teraz jest pierwsza w samochodzie! :)

Trzymamy za Was kciuki! Powodzenia!

Sprawdź nasze produkty przydatne w podróży z psem:

Maty dla psa do samochodu

Pasy bezpieczeństwa dla psa

Torba podróżna na psie akcesoria

Butelka na wodę